SYSTEM PARTNER

BLUESİGN

Bluesign® standardı, tüm imalat sürecini göz önünde bulunduran ve çevreye etkiyi en aza indirip insan sağlığını korumayı amaçlayan, tekstil endüstrisi için bağımsız bir onay sistemidir. Ayrıca imalat maliyetlerinizi düşürüp, rekabetçi ve yenilikçi gücünüzü arttırarak işletmenize fayda sağlar.
Tüketiciler sadece kendilerinin değil, kullandıkları ürün ve işletmelerin de çevreye etkilerinin gittikçe artan bir şekilde farkındadırlar. Sonuç olarak, tüketiciler şeffef tedarik zinciri, yüksek kalite, zararsız ve çevresel olarak güvenli referanslara sahip ürünler arıyorlar.
bluesign izlemesi soruna kaynağında müdahale eder. Bitmiş ürününüzü test etmek yerine, ham maddededen kimyasal bileşenlere, su ve enerji kaynaklarına kadar, tüm girdi akışlarına bakar. Her bir bileşen incelenir, muhtemel zararlı maddeler imalat başlamadan önce sistemden çıkarılır.

BLUESİGN PRENSİPLERİ
Bu standart beş prensip üzerine kurulmuştur:

  • Kaynak verimliliği
  • Tüketici güvenliği
  • Hava emisyonu
  • Su emisyonu
  • İş Sağlığı & Güvenliği
Kaynak verimliliği
Ürününüz için, en az kaynak ve en düşük muhtemel çevresel etki ile, en yüksek kalite ve katma değeri amaçlar.

Tüketici güvenliği
Tüketici güvenliği, sadece tekstillerinizin yüksek kalitede olması ve sağlık riski taşımaması değil, ayrıca imalat sürecinizde sürdürülebilirlik prensiplerini uyguladığınız anlamına da gelir.

Hava emisyonu
Hava emisyonu, üretim süreciniz boyunca, sıkı bir şekilde kontrol edilen sınırlar içinde kalmalıdır. Düşük emisyonlu bileşenleri kullanmak ve enerji kullanımınızı iyileştirmek sizin CO2 yükünü de azaltır.

Su emisyonu
Su emisyon kontrolü, nehirlere, göllere ve denizlere mümkün olan en az kirliliğe sebep olarak, saf suyun, doğal döngüye geri beslemesini amaçlar. Bunu ekolojik olarak zararsız bileşenleri kullanarak, üretim ve atık su arıtma işlemlerinizi iyileştirerek sağlayabilirsiniz.

İşyeri Sağlığı ve Güvenliği
Bu tekstil endüstrisindeki çalışanlarınızın sağlığı ve güvenliği ile ilgilidir. Yani, yerel olarak mevcut olan zayıf noktalar belirlenebilir ve mevzuatlara uyun birşekilde iyileştirilebilir.

BLUESİGN STANDARDINA ULAŞABİLMEK İÇİN ÜÇ ADIM

İzleme
Bluesign standardını kurmadaki ilk adım izlemedir. Uzmanlar şirketiniz için tam kapsamlı bir bluesign® izlemesi uygularlar. Bu sizin sadece zararlı maddeleri ve diğer çevresel riskleri ortadan kaldırmanıza değil ayrıca kaynaklarınızın en ekonomik kullanımını tesis etmenize de olanak tanır.

Uygulama
Bu aşama izleme sırasında dikkat çekilen sorunların çözümünü kapsar. Bu aşama, size özgü bir uygulama planı sunacak şekilde özelleştirilir.

Belgelendirme
Bu son aşamada test ve denetimlar uygulanarak münferit ürün ve ürün grupları belgelendirilebilir.

Çevre, sağlık ve üretim güvenliğinin küresel onayı olarak bluesign® standardı, sizin ve tedarikçilerinizin, fonksiyonellik, kalite ve tasarımdan ödün vermeyerek, sürdürülebilir ürünler ortaya koymanıza yardımcı olur.

Reservation

-
+
-
+